Please enable JavaScript in your browser to complete this form.
Edit Template

Hospiits: et eluloojang oleks turvaline ja väärikas

Hospiits (inglise keeles hospice) viitab tervishoiuteenusele, mille eesmärk on leevendada vaevusi, pakkudes samal ajal emotsionaalset ja hingelist tuge nii patsiendile kui tema lähedastele. Hospiits on vajalik nende inimeste jaoks, kelle haigusele ei ole enam tervendavat ravi ja kellel nende haiguse tõttu ei ole jäänud kaua elada. Hospiitsi töö eesmärgiks on võimaldada kaugelearenenud ja surmaga lõppeva haigusega inimesel elada maksimaalselt täisväärtuslikku elu kuni surmani ning tagada talle väärikas ja rahulik elust lahkumine.

Hospiitsfilosoofia põhimõte on holistiline

Hospiitsfilosoofia põhimõte on holistiline, terviklik lähenemine, mis arvestab patsiendi ja tema lähedaste füüsilisi, psüühilisi, sotsiaalseid ja eksistentsiaalseid vajadusi, keskendudes elukvaliteedi parandamisele. See ei ole ainult surija hooldamine, vaid selle eesmärk on aidata patsiendil väärikalt ja võimalikult vaevustevabalt oma elu lõpuni elada ning rahulikult surra. Hospiits ei kiirenda surma saabumist ega pikenda kunstlikult elu.

 

Hospiitsteenust osutab interdistsiplinaarne meeskond, kuhu kuuluvad arstid, õed, hooldustöötajad, sotsiaaltöötajad, hingehoidjad ja psühholoogid. Nad pakuvad abi nii patsientidele kui ka nende lähedastele, et tagada turvaline ja toetatud naasmine igapäevaellu läbi õigeaegse ja professionaalse leinatöö.

Statsionaarne hospiitsravi

Statsionaarset hospiitsravi vajavad terminaalfaasis patsiendid, kellel on rasked ja ravile halvasti alluvad vaevused ning kelle puhul on oodata surma lähinädalatel, -päevadel või -tundidel. Need patsiendid kannatavad sageli füüsilise, psühhosotsiaalse ja eksistentsiaalse valu all. 

Eestis pakuvad palliatiivset hooldust ja statsionaarse hospiitsiteenuseid järgmised asutused:

Statsionaarne hospiitsravi on patsiendile tasuta ja selle eest tasub Tervisekassa juhul, kui:

  • ravidokumentides on konsiiliumi otsus parima toetava ravi rakendamise või haigusspetsiifilise ravi lõpetamise kohta,
  • patsiendi elukvaliteeti ja toimetulekut on hinnatud palliatiivse hoolduse tingimustes,
  • ta vajab palliatiivset hooldust ning
  • hospiitsravi osutamine toimub spetsiaalselt kohandatud osakonnas, kus töötab palliatiivse ravi ettevalmistusega eriarst, vähemalt 30% tervishoiuteenust osutavatest õdedest ja hooldajatest omab palliatiivse ravi ettevalmistust, tagatud on ööpäevaringne eriarsti valmisolek, vajaduse korral kaasatakse ravisse erinevaid spetsialiste nagu sotsiaaltöötaja, hingehoidja, psühholoog, füsioterapeut, logopeed.

Koduhospiits

Koduhospiits on erateenus patsientidele, kelle seisund ei nõua ööpäevaringset arsti või õe tähelepanu.

Professionaalne meeskond püüab koos lähedastega tagada haigele turvalise ja täisväärtusliku elu kuni viimase hingetõmbeni, pakkudes vaevuste leevendamist ja nii praktilist kui ka emotsionaalset tuge. Meeskonda kuuluvad õed, hooldustöötajad, sotsiaaltöötajad ning kriisi- ja leinanõustajad, kes teevad tihedat koostööd patsiendi ravi- või perearstiga ja kohaliku omavalitsuse sotsiaalhoolekande osakonnaga.

Kokkuvõte

Hospiitsiteenuste pakkumine ja arendamine on oluline, et tagada elu lõpus olevatele patsientidele väärikas ja toetatud hooldus, aidates neil ja nende lähedastel läbida see keeruline periood võimalikult valutult ja rahulikult.

Tule Konsultatsioonile

Leiame üheskoos sinu ja sinu lähedaste vajadustele sobiliku koduhooldus lahenduse

Kategooriad

Kodune hooldus ja abi Sinu kõigile vajadustele

Lahtiolekuajad

Koduhospiits OÜ
Reg kood: 14458636

© 2024 Koduhospiits